Weselne dylematy: zespół muzyczny czy dj?

Kto zagra na naszym weselu: zespół czy dj? – to pytanie zadaje sobie wiele par. Być może i Wy macie taki problem i szukacie pomocnych wskazówek w internecie. Po wpisaniu odpowiedniego zapytania znajdziecie mnóstwo opinii, jednak te niestety nie zawsze są zgodne z prawdą i mogą Was wprowadzić w błąd. Zespół Atut postanowił wziąć je pod lupę, aby obalić mity, a tym samym pomóc Wam w podjęciu najlepszej decyzji.

Wykonanie

Zasadnicza różnica pomiędzy zespołem muzycznym a dj-em jest taka, że zespół gra i śpiewa na żywo, a dj odtwarza powszechnie znane nagrania korzystając ze sprzętu elektronicznego.
Stąd dj-e często zachęcają do swoich usług, mówiąc, że dzięki nim na Waszym weselu zaśpiewa Jennifer Lopez, Tina Turner czy Elvis Presley. I jest to spore nadużycie (zwłaszcza w przypadku Elvisa…), jednak osoby, które wybrały dj-a, mówią, że kierowały się głównie obawą, że trafią na zespół, który będzie fałszować.

Natomiast nowożeńcy, którzy zdecydowali się na zespół muzyczny, podkreślają, że muzyka na żywo była strzałem w dziesiątkę, a goście chwalili sobie klimat wesela. Jednocześnie pary te zaznaczają, że ich wybór nie padł na pierwszy lepszy band, który polecił im wujek, a był on wynikiem wnikliwego zapoznania się z ofertą.

Dostosowanie się do sytuacji

Większość dj-ów dysponuje wyłącznie nagraniami piosenek i nie ma możliwości, aby improwizować w trakcie wesela, kiedy np. goście zaczną spontanicznie śpiewać. Zespół muzyczny jest bardziej elastyczny jeśli chodzi o interakcje z weselnikami i może natychmiast do nich dołączyć grając akompaniament.

Mobilność

Zespół jest mobilny, dzięki temu może wtórować młodej parze w drodze do kościoła lub też podczas samej ceremonii. Dj ze względu na sprzęt, który wymaga podłączenia do źródła zasilania, będzie mógł puszczać muzykę tylko w określonym miejscu.

Prowadzenie wesela

Niemal każdy zespół posiada w swoim składzie osobę, która zajmuje się także prowadzeniem imprezy, zabawianiem gości, wznoszeniem toastów itd. A nie każdy dj współpracuje z wodzirejem. W takiej sytuacji trzeba poświęcić dodatkowy czas i fundusze na wynajęcie osoby odpowiedzialnej za prowadzenie wesela.

Przerwy w trakcie grania

Na forach internetowych często podkreśla się, że dj praktycznie nie robi sobie przerw, a jak na chwilę znika, to nie wyłącza muzyki. Ale nie oszukujmy się, dj to nie super bohater, tylko normalna osoba. I w ciągu 10 godzin, bo tyle przeważnie trwa wesele, on też musi czasem odpocząć.

Zespoły również dysponują podkładami, które są odtwarzane w momencie, gdy muzycy potrzebują małej regeneracji. Dobry zespół nie będzie przerywał grania, gdy cała sala świetnie się bawi, a raczej wybierze moment, kiedy goście wolą usiąść przy stole, żeby coś zjeść czy porozmawiać.

Repertuar

Dj ma niemal nieograniczony wybór, jeśli chodzi o zasób piosenek. Zespół z oczywistych względów nie ma każdej piosenki w swoim repertuarze. Jednak wystarczy rzucić okiem np. portfolio zespołu Atut, by stwierdzić, że są tam utwory z różnych gatunków i dekad, także te najnowsze.

Zespół na wesele czy dj – kogo wybrać?

Na to pytanie musicie sobie odpowiedzieć sami, ponieważ każdy ma inne potrzeby i gusty. Określcie swoje oczekiwania, zastanówcie się nad tym, jaki charakter będzie miało wasze wesele i co najbardziej będzie odpowiadać nie tylko Wam, ale także waszym gościom. A ci są w stanie wybaczyć wiele błędów, jednak jeśli oprawa muzyczna jest kiepska, to nawet największy optymista straci chęć do zabawy.

Ważne aby wasza decyzja była wynikiem starannych poszukiwań, bo dzięki temu unikniecie rozczarowania. Pamiętajcie, że oprócz zaznajomienia się z ofertą, należy także umówić się na spotkanie lub chociaż porozmawiać przez telefon. Jak już kiedyś wspominaliśmy, pierwsze wrażenie jest najważniejsze i jeśli zachowanie oraz wypowiedzi dj-a czy lidera zespołu nie odpowiadają Wam, zrezygnujcie z tej współpracy.

Życzymy Wam pomyślnych decyzji i mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Wam w wyborze najlepszej oprawy muzycznej. Jeśli szukacie zespołu na Wasze wesele, koniecznie zajrzyjcie do naszego portfolio.

atut-band-zespol-muzyczny-torun

Dodaj komentarz